Biotechnology of Pharmaceuticals
Doktorský program,
Fakulta potravinářské a biochemické technologie
The aim of the Ph.D. programme in Biotechnology of Pharmaceuticals is to prepare highly qualified graduates with profound theoretical and practical knowledge for independent creative work, especially in scientific institutions and universities with a scientific focus and for leading positions in research and development groups of industrial companies with a business focus on biotechnological processes, production of pharmaceuticals and medicine products, and ensuring their safety and quality. The course of study provides sufficient scope for the study of advanced forms of biological, analytical, statistical, engineering, and technological disciplines and their application in experimental work, which is a core part of the study programme. The study programme also aims to prepare the graduate for international collaboration, which is provided through study abroad and presentations at international conferences. The concept of the study programme requires mastery of independent scientific work, development of creative skills and own inventiveness, and a high level of critical thinking. The teamwork skills necessary in contemporary scientific research are developed as well as the necessary "soft skills". UplatněníGraduates of the study programme will be broadly educated professionals in biological, bioengineering, analytical, and technological disciplines, which will enable them to find employment, including leadership positions, both in academia and in the application sphere, in research and development groups of research institutes, universities, and industrial organizations dedicated to biotechnological processes (development, management, control) leading to the production of drugs and pharmaceuticals. The educational profile of the graduate will also enable employment in bioanalytical laboratories, control organizations, relevant areas of government administration, etc. Graduates will be equipped with all the knowledge and skills necessary to operate in an international environment. Graduates will gain extensive experience in the preparation and management of scientific research projects, in the critical analysis and interpretation of results, and will be able to present their results and knowledge in the form of lectures and scientific publications. Vypsané disertační práce pro rok 2024/25Aktivace biosyntetických drah aktinomycet k objevu nových bioaktivních látek
AnotaceBakterie aktinomycety, známé svou produkcí bioaktivních metabolitů, jako jsou antibiotika, protinádorové látky a imunosupresiva, byly vzhledem k častému znovuobjevování již známých sloučenin považovány za vyčerpaný zdroj. Že tomu tak není jsme zjistili díky pokročilým technikám sekvenování, které na úrovni genomu odhalily stále široký potenciál aktinomycet pro objev nových látek. Problémem je, že biosyntetické dráhy vedoucí k těmto novým látkám nejsou za běžných laboratorních podmínek aktivní. V tomto projektu se zaměříme na naši unikátní sbírku aktinomycet z různých míst světa. Prostřednictvím sekvenování genomů těchto kmenů jsme identifikovali genové klastry kódující biosyntézu metabolitů s neobvyklými strukturními motivy. Naším cílem bude využít moderní metody k ovlivnění regulace drah a tím k jejich aktivaci, a produkované sloučeniny strukturně a funkčně charakterizovat. Případně se zaměříme také na způsob, jakým jsou látky tvořeny, a to studiem klíčových enzymů zapojených do jejich biosyntézy. K dosažení těchto cílů využijeme multidisciplinární přístup, který zahrnuje kultivaci mikroorganismů, extrakci a editaci DNA, heterologní expresi, bioinformatiku, LC-MS s nejmodernějším přístrojovým vybavením, a testování bioaktivity proti panelu klinicky relevantních patogenů.
kontaktujte vedoucího práce
Místo výkonu práce:
Ústav biotechnologie, FPBT, VŠCHT Praha
Biologická aktivita nanočástic připravených „zelenými technologiemi“
AnotaceProkázané antimikrobiální účinky nanočástic kovů způsobené jejich unikátními vlastnostmi zajistily rychlý nárůst komerčních aplikací. Přirozené formy nanočástic vznikají mnoha různými biotickými i abiotickými mechanismy. V současné době jsou mimo jiné předmětem zájmu biotechnologické postupy využívající mikrobiální buňky/lyzáty nebo rostlinné tkáně a extrakty, a to zejména vzhledem ke skutečnosti, že tento přístup umožňuje modifikace velikostí a tvaru produkovaných nanočástic a poskytuje možnosti jejich cílené povrchové úpravy (funkcionalizace). Nedílnou součástí práce bude charakteristika chemických a biochemických vlastností s důrazem na biologickou aktivitu připravených nanočástic.
kontaktujte vedoucího práce
Místo výkonu práce:
Ústav biotechnologie, FPBT, VŠCHT Praha
Nanokompozity s vysokou aktivitou vůči pathogenním mikroorganismům
AnotaceNanočástice a další nanostruktury často disponují vysokou biologickou aktivitou. Biologická aktivita je v tomto případě výsledkem souboru charakteristických vlastností těchto struktur, jako je jejich tvar a velikost a dále chemické složení. Původně převažující studium biologických aktivit nanočástic kovů a jejich oxidů se přesouvá ke kompozitním nanočásticím tvořeným například různými polymery a kovy. Prostorové uspořádání těchto kompozitů bývá často klíčové. Tématem disertační práce je nalezení vhodných postupů, s důrazem na "zelenou synthesu", pro přípravu nanokompozizů na bázi přírodních polymerů, jako například chitosanu a ligninu v kombinaci s různými kovy. Cílem bude získání nanostruktur s vysokou antimikrobní aktivitou využitelnou zejména v medicíně a příbuzných oborech.
kontaktujte vedoucího práce
Místo výkonu práce:
Ústav biotechnologie, FPBT, VŠCHT Praha
|
Aktualizováno: 3.2.2022 22:33, Autor: Jan Kříž