idvazba: 2278
šablona: stranka_novinky
čas: 29.6.2022 09:04:25
verze: 5054
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW


V pátek 24. 6. 2022 byly v Betlémské kapli slavnostně předány diplomy absolventům magisterského studia FCHT.
Čerstvě promovaným inženýrům gratulujeme a přejeme hodně štěstí, spoustu profesních i životních úspěchů. Věříme, že na svou alma mater budete s láskou vzpomínat a budete hrdými absolventy VŠCHT Praha.
Pokud chcete být i nadále ve spojení se školou, můžete využít služeb Alumni klubu. Více informací na alumni.vscht.cz.


Ve čtvrtek 23. června 2022 byly předány ceny Francouzského velvyslanectví v České republice, které jsou každoročně udělovány mladým talentovaným vědcům v sedmi kategoriích. Zástupci VŠCHT se mohli radovat z úspěchu hned ve třech z nich.
Jaroslav Aubrecht triumfoval v kategorii environmentální a klimatický výzkum s prací Development of Cr-free environmentally-friendly hydrogenolysis catalysts to make ester hydrogenolysis sustainable. Filip Antončík získal 2. místo v kategorii chemie za práci Next-generation high-temperature superconductors a Bronislav Jurásek skončil třetí v kategorii farmacie s prací Analogs and Metabolites of New Psychoactive Substances.
Do soutěže se tradičně hlásí desítky kandidátů z celé ČR, kteří jsou nejprve vybráni svými institucemi a následně předstupují před porotu složenou z českých a francouzských odborníků s obhajobou své práce. Tři nejlepší uchazeči dostanou finanční odměnu v podobě šeku věnovaného příslušnou sponzorskou společností. První dva výherci navíc od Francouzského velvyslanectví v České republice obdrží stipendium na měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.
Slavnostní předávání vědeckých cen pak probíhá v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze, v Buquoyském paláci. Ceremoniálu předsedá velvyslanec Francie v ČR a Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a iniciátor akce.

Projekt Elektronická cvičebnice organické chemie z VŠCHT Praha byl oceněn jako nejlepší projekt z Česka v rámci soutěže INTERNATIONAL HIGHER EDUCATION TEACHER AWARD 2021/2022 pořádané konsorciem Profformance, které se zaměřuje na rozvoj výuky na vysokých školách. Cena byla předána 16. 6. 2022 na meetingu v Budapešti.
O Elektronické cvičebnici
Elektronická cvičebnice byla vytvořena na Ústavu organické chemie ve spolupráci s Centrem informačních služeb. Hlavními autory jsou Radek Cibulka, Hana Kotoučová, Ondřej Kundrát, Martin Mastný, Markéta Rybáčková. Je však nutno zmínit participaci více než desítky magisterských a doktorských studentů, kteří se podíleli hlavně na testování úloh. Původní verzi cvičebnice naprogramoval Bedřich Košata.
Elektronická cvičebnice organické chemie umožňuje procvičování organické chemie pomocí „řeči vzorců“, což je zásadní pro pochopení organické chemie. Každá úloha je nejen graficky zadána, ale rovněž vyžaduje odpověď formou chemického vzorce, který uživatel aktivně zakresluje. Odpověď je ihned po odeslání vyhodnocena a v případě špatné odpovědi se objevuje nápověda. Portál může být využit při studiu nebo se uživatel může nechat vyzkoušet. Test si sestavuje sám, je možno zvolit počet příkladů i oblast zkoušení (například alkeny nebo elektrofilní aromatická substituce). Kromě on-line testování je možné uživatelem zvolené okruhy příkladů vložit do pdf dokumentu a připravit si tak vlastní cvičebnici. Zakreslování vzorců v počítačovém prostředí zároveň umožňuje seznámit se s jedním z nejrozšířenějších kreslících programů využívaným v řadě databází (Marvin JS editor). Elektronická cvičebnice je součástí portálu, který je připraven na možnost vkládání příkladů dalšími spoluautory.

Ve středu 22. června 2022 byly předány během doktorských a docentských promocí Medaile Emila Votočka šestici výrazných osobností Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Ocenění v Betlémské kapli převzali:
- prof. Ing. Vladimír Kocourek, CSc.
- prof. Ing. František Kvasnička, CSc.
- prof. Ing. Josef Matoušek, DrSc.
- doc. Ing. Milada Plocková, CSc.
- doc. Ing. Olga Smrčková, CSc.
- doc. RNDr. Daniel Turzík, CSc.
Medaili Emila Votočka uděluje rektor VŠCHT Praha vynikajícím osobnostem, které se svou odbornou nebo veřejnou činností zasloužily o rozvoj chemie a dalších oborů vyučovaných na VŠCHT Praha nebo o rozvoj spolupráce s VŠCHT Praha v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje.
Profesor Emil Votoček, na jehož počest je medaile pojmenována, se mimořádně zasloužil o vzestup úrovně výuky chemie i vědeckého výzkumu v tomto oboru na pražské polytechnice (předchůdkyni dnešní VŠCHT Praha) v první polovině 30. let minulého století. Byl také vůdčí osobností Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství, která vznikla v roce 1920.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík předal 17. června 2022 v Karolinu jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Učinil tak na základě návrhů vědeckých a uměleckých rad vysokých škol.
VŠCHT Praha měla na ceremoniálu hned tři zástupce. Profesorské řady naší univerzity rozšířili Jan Merna (obor Makromolekulární chemie), Pavel Novák (obor Metalurgie) a Vojtěch Spiwok (obor Biochemie).
Ministr Petr Gazdík při předávání zdůraznil, že získání profesorského titulu je významným oceněním odkazujícím ke špičkové pedagogické činnosti a výjimečné práci vědecké, výzkumné nebo umělecké. Při slavnostním jmenování vyzdvihl nesmírné nasazení, trpělivost a cílevědomou každodenní práci akademiků.
Ministr školství zároveň profesorkám a profesorům poděkoval za zvládání současné náročné situace v souvislosti s děním na Ukrajině: „Současná velmi vážná situace spojená s válečným konfliktem na Ukrajině výrazně zasáhla i do oblasti vysokého školství. Vysoké školy takřka ihned po začátku války velmi proaktivně nabídly pomyslnou pomocnou ruku nejen ukrajinským studentům, akademických či vědeckým pracovníkům a jejich rodinám, ale i dalším lidem, kteří museli opustit své domovy. S postupujícím časem trvání války na Ukrajině musím znovu vyzdvihnout studijní, pracovní i dobrovolnickou podporu ze strany vysokých škol, která měla a má velmi pozitivní odezvu i v zahraničí. Tato vlna organizované podpory ze strany vysokých škol přirozeně přináší další zátěž na aparát vysokých škol a vyžaduje velké individuální i institucionální nasazení, za které bych Vám chtěl upřímně poděkovat.“
Zdroj: TZ MŠMT ČR


Postgraduální studentka Ing. Tereza Černá zaznamenala jedinečný úspěch. Se svou přednáškou „Design and synthesis of easily tunable optically pure spiropyrans“ získala na každoroční soutěžní konferenci mladých vědců „Interdisciplinary meeting of young life scientists“ v sekci „Organic chemistry and catalysis“ hned dvě ceny za nejlepší přednášku. Ing. Černá zvítězila jak v hodnocení odborné komise, tak samotných účastníků konference.
Ing. Tereza Černá je studentkou doktorského studijního programu na Ústavu organické chemie ve skupině doc. Kohouta. Ve své práci se zabývá návrhem, přípravou a charakterizací tzv. chytrých organických materiálů, tedy látek, které umožňují snadnou a rychlou modifikaci jejich makroskopických vlastností. Specializuje se zejména na světlem modulovatelné sloučeniny, které jsou snadno a rychle ovladatelné externím světleným pulsem o definované vlnové délce. Připravené materiály by v budoucnu mohly najít uplatnění např. jako nosiče pro řízené uvolňování léčiv, jednotky pro ukládání dat, či zcela bezprecedentní světlem ovladatelné stacionární fáze v kapalinové chromatografii.
