Ve čtvrtek 31. října 2024 proběhlo na VŠCHT Praha slavnostní otevření nové, špičkově vybavené laboratoře pojmenované na počest profesora Otty Wichterleho. Tato laboratoř, která vznikla ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), se nachází na Ústavu polymerů a je určena k výzkumu chemické recyklace polymerů, vedoucí k udržitelným polymerním materiálům. Povede ji doktorka Stella De Almeida Gonsales.
Laboratoř Otty Wichterleho, jejíž instalace byla dokončena minulý týden, byla poprvé představena již 19. října při příležitosti srazu absolventů ke 75. výročí založení Ústavu polymerů. Nyní byla oficiálně otevřena za přítomnosti vedení VŠCHT Praha, ÚOCHB, ÚMCH AV ČR a dalších významných hostů. Slavnostní atmosféru podpořila i účast profesora Kamila Wichterleho, DrSc., z VŠB-TU Ostrava, který reprezentoval rodinu profesora Otty Wichterleho.
S velkou lítostí všem přátelům a kolegům oznamujeme, že dne 14. 10. 2024 zemřel po delší nemoci ve věku 80 let prof. Ing. Ivan Stibor, CSc. VŠCHT Praha, Ústav organické chemie a v neposlední řadě i celá chemická komunita tím ztrácí výraznou vědeckou osobnost a charismatického člověka a pedagoga v oblasti organické chemie, supramolekulární chemie a nanomateriálů.
Prof. Stibor se narodil v roce 1944. Absolvoval VŠCHT v roce 1966, kandidátem věd se stal v roce 1973. V období let 1971-1982 pracoval na Katedře organické chemie jako odborný asistent a zabýval se studiem chemie heterocyklických sloučenin a organickou elektrosyntézou. Na sklonku 70. a počátkem 80. let byl významným členem kolektivu pod záštitou rektora prof. Mosteckého, který na VŠCHT vyvíjel syntézu veterinárních a humánních prostaglandinů a jejich výroba byla následně realizována v tehdejší Spolaně v Neratovicích. Poté přešel na Ústav organické chemie a biochemie ČSAV, kde v kolektivu Dr. Jiřího Závady rozvíjel obor supramolekulární chemie v oblasti crown-etherů a kryptandů. V letech 1986/87 absolvoval roční stáž u profesora J.-M. Lehna na Université Louis Pasteur ve Štrasburku. Po svém návratu pokračoval v problematice supramolekulární chemie. V roce 1990 nastoupil zpět na Ústav organické chemie VŠCHT, kde si založil vlastní skupinu supramolekulární chemie. Hlavním směrem jeho výzkumné činnosti pak bylo studium v oblasti calixarenů, slabých interakcí a molekulárních komplexů. Habilitoval se, stal se vedoucím ústavu (1990-1994), děkanem FCHT a rektorem VŠCHT Praha (1994-1996). V roce 1998 byl jmenován profesorem. Prof. Stibor je autorem mnoha publikací, spoluautorem učebních textů a monografií. Přednášel organickou chemii v základním kurzu, v magisterském zavedl a přednášel předmět Molekulární design, pro který též napsal skripta. Své místo uvolnil v roce 2009, kdy z VŠCHT přešel na Technickou univerzitu v Liberci. Tam pokračoval v pedagogické a výzkumné aktivitě v oblasti nanomateriálů až do roku 2021, kdy odešel do důchodu.
Zesnulý Ivan byl člověkem s obrovským charismatem a byl vždy středem pozornosti. Díky tomu přitahoval spoustu studentů a spolupracovníků, které dokázal nabudit pro studium chemie a pro účast na svých výzkumných projektech. Současně to byl člověk sportovně založený a společenský.
Čest jeho památce!
Jiří Svoboda, Radek Cibulka
Studentskou cenu Vitriol udělují studenti nejoblíbenějším pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na VŠCHT Praha. Cílem je ocenit práci těch, kteří nad rámec svých pracovních povinností inovují výuku, dokáží strhnout studenty pro svůj obor svým zápalem a vědomostmi při přednáškách, jsou pro studenty oporou a mentory vždy, když je potřeba.
Oceňování pedagogů ze strany studentů má na VŠCHT Praha delší tradici, v této podobě šlo o čtvrtý ročník. Ocenění bylo předáno na plese VŠCHT Praha.
Výsledky
Laureáty studentské ceny Vitriol za rok 2024 se v 6 kategoriích stali:
- Nejlepší pedagog za FCHT – PhDr. Lucie Rychnová, Ph.D.
- Nejlepší pedagog za FTOP – Ing. Jiří Hendrych, Ph.D.
- Nejlepší pedagog za FPBT – Ing. Eva Jablonská, Ph.D.
- Nejlepší pedagog za FCHI: – prof. RNDr. Bc. Petr Slavíček, Ph.D.
- Nejlepší pedagog za celoškolská pracoviště – Mgr. Pavel Bakule
- Nejlepší nepedagogický pracovník – Mgr. Mili Viktorie Losmanová, PhD support
O ceně
Studenti VŠCHT Praha mohou od začátku letního semestru do konce září nominovat kandidáty na cenu. Během října probíhá vyhodnocení nominací komisí složenou z volených zástupců studentů v akademických senátech.
Ceny Vitriol vytvořila pro VŠCHT Praha umělkyně MgA. Dominika Petrtýlová, absolventka UMPRUM v ateliéru pod vedením Ronyho Plesla. Mají podobu geometrické hříčky - Kleinovy lahve, kterou si lze zjednodušeně představovat jako uzavřenou nádobu, která nemá vnitřek ani vnějšek (podrobněji viz článek na wikipedii).